Odżywianie: Co jeść i pić na rowerze?

Sezon rowerowy rozpoczął się już na dobre. Pogoda za oknem wręcz zaprasza nas do skorzystania z jej uroków i wybrania się na wycieczkę rowerową. Nie ważne, czy jedziesz sam, z rodziną, czy wybierasz się na rajd rowerowy w dużej grupie innych pasjonatów. Zawsze warto stosować się kilku ważnych zasad, związanych z odpowiednim piciem i jedzeniem podczas jazdy na rowerze. Te kilka zasad może uratować Cię przed szybkim zmęczeniem czy innymi nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Co pić podczas jazdy rowerem?

Mężczyzna jadący na rowerze.Dostarczanie płynów do organizmy podczas wysiłku fizycznego wydaje się być oczywiste. Podczas jazdy rowerem także się męczymy – nawet wtedy, kiedy jazda nie jest intensywna. Warto o tym pamiętać, i odpowiednio zadbać o swój organizm podczas jazdy rowerem.

Aby pozbyć się uczucia pragnienia, a dodatkowo wspomóc organizm w wysiłku, rowerzyści często decydują się na wodę niegazowaną.

Pamiętaj – ważne jest, by była to woda niegazowana. Pamiętaj także o tym, aby pić nie w momencie, kiedy poczujesz, że jesteś spragniony, a nieco wcześniej – w ten sposób uda Ci się uniknąć konsekwencji dla organizmu, które ten odczuwa w chwili, kiedy zaczyna brakować mu wody.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem wody niegazowanej, możesz ją z powodzeniem zastąpić napojem izotonicznym.

Te nie tylko zapewnią Ci odpowiednie nawodnienie podczas jazdy rowerem , ale także dostarczą cenne minerały, a znajdujące się w nich węglowodany dodadzą Ci więcej energii.  Kwestia dostarczania płynów podczas jazdy rowerem jest już jasna, ale co w przypadku, kiedy wybierasz się na dłuższą podróż rowerem, na której niezbędny będzie przystanek na zjedzenie posiłku?

Co jeść podczas jazdy rowerem?

Jazda rowerem o zachodzie słońca.Jazda rowerem to nie zawsze kilkadziesiąt minut wycieczki. Czasem zajmuje znacznie więcej czasu, a wtedy należy dostarczyć organizmowi nieco więcej wartości, niż tylko te z napojów izotonicznych. Ważne jest, aby posiłki podczas jazdy rowerem były lekkostrawne, bogate w węglowodany, oraz oczywiście łatwe do przetransportowania w plecaku – lekkie, i zajmujące dość mało miejsca. Co prawda przed wycieczką rowerową możesz zjeść rozgrzewającą zupę z kurkumą, ale jakie wartościowe przekąski warto zabrać ze sobą na wycieczkę rowerową?

Po pierwszej godzinie jazdy, kiedy dopadło Cię już zmęczenie, warto zjeść około 40 gramów węglowodanów, które na nowo dodadzą Ci energii. Ich źródłem mogą być na przykład rodzynki, musli, batony energetyczne, banany.

Popularne wśród rowerzystów stają się także żele energetyczne. Nie zaszkodzi Ci kawałek czekolady – ważne, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę energii.

Author