Obecnie fizyczne posiadanie srebra w celach inwestycyjnych jest najbardziej rozpowszechnione w USA, na Bliskim Wschodzie i w niektórych krajach azjatyckich. W Europie prym wiodą kraje skandynawskie. W Czechach inwestorzy nadal preferują złoto, ale dzięki globalnemu wzrostowi popularności srebra inwestycyjnego sytuacja powoli się zmienia.
Podczas gdy złoto bije rekordy, srebro wciąż jest daleko od pobicia historycznych maksimów. Srebro kosztuje obecnie około 24 dolarów za uncję, a rekord był bliski 50 dolarów.
Fakt, że cena srebra teraz spada, jest dobrą okazją do zakupu dla tych, którzy nie chcą spekulować, a wręcz przeciwnie, szukają dobrych zabezpieczeń przed inflacją i ochrony wartości.
Zdaniem ekspertów inwestowanie w srebro jest bardzo racjonalne. Choć jego cena znacznie się waha, srebro łączy w sobie zalety metalu szlachetnego z jednoczesnym zastosowaniem przemysłowym.
Srebro zawsze będzie potrzebne, a jego światowe zasoby nie są nieograniczone
Największą różnicą pomiędzy złotem a srebrem jest zastosowanie w przemyśle. Srebro jest drugim najczęściej używanym surowcem przemysłowym w historii. Produkcja samochodów, farmaceutyki, elektronika, baterie, płyty CD, fotografia… Aż 85 procent światowego srebra zużywa przemysł, a tylko 15 procent globalnej produkcji przeznacza się na inwestycje. Warto dodać, że Polska jest jednym z głównym producentów srebra dzięki firmie KGHM.
Inwestowanie w srebro – cechy
- konserwator wartości i ochrona pieniądza przed inflacją;
- aprecjacja inflacyjna;
- metal przemysłowy, jego zużycie już dawno przekroczyło jego wydobycie;
- wysoka płynność sztabek srebra;
- dochód z inwestycji nie podlega opodatkowaniu (dla osób fizycznych);
- anonimowość inwestycji;
- obecnie przyjazna cena kruszcu.
Podsumowanie: czy warto inwestować długoterminowo w srebro?
Srebro podlega większym wahaniom cen niż złoto. Dlatego dobrze jest być bardziej cierpliwym. Może się zdarzyć, że kupisz srebro, a potem jego cena zacznie spadać i będziesz musiał czekać osiem lat, zanim cena wróci do pierwotnego poziomu lub nawet zacznie znacząco rosnąć.
W przypadku wszystkich rodzajów inwestycji, należy inwestować tylko takie pieniądze, na których stratę można sobie pozwolić. Inwestować należy tylko wtedy, gdy mamy wystarczającą rezerwę finansową w wysokości co najmniej 3-6 miesięcznego wynagrodzenia. Nie polegaj na tej rezerwie pieniężnej i trzymaj ją na koncie oszczędnościowym na wypadek niespodziewanych wydatków (takich jak utrata pracy, zepsuty samochód czy usterka w domu).
Możesz sobie pozwolić na ulokowanie dodatkowych pieniędzy, które posiadasz, w inwestycje. Przy inwestowaniu ważne jest, aby rozłożyć ryzyko – to znaczy, nie stawiać wszystkiego „na jedną kartę”, ale mieć pieniądze rozłożone na wiele aktywów (na przykład metale szlachetne, akcje i obligacje w różnych sektorach).
Raczej nie koniecznie, srebro jest zbyt nieprzewidywalne. To już lepiej jest wybrać złoto, którego kurs jest dużo stabilniejszy i bardziej opłaca się wybrać go na inwestycje długoterminowe.
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że inwestowanie w złoto jest najlepszą opcją jeśli chodzi o dłuższe przechowywanie środków. A w przypadku srebra? hmm kto wie? Może i też się opłaca.